Helyiség
A helyiség mérete attól függ, hogy mit fényképezünk. Nézzük meg, hogy az egyes témákhoz mekkora a legkisebb helyiség, ami már megfelelő. Természetesen nem baj, ha nagyobb. Tárgyak fotózásához elegendő egy 2×3 méteres szoba is. Modellek fotózásánál a torzításmentes képhez a modell és a fotós között kell legalább 5-6 méter távolság. A modell és a háttér között is kell lennie valamennyi helynek. Ez minimum 2 méter. Ezért ehhez jó, ha van 8 méteres távolság. A szélesség sem mindegy. Ennek minimum 4-6 méternek kell lennie. Persze ez nagyban függ attól, hogy mit fényképezünk. Más a helyzet egy gyerekportrénál, és más egy csoportképnél. A nagyobb stúdióban kényelmesebben lehet dolgozni és világítani.
Az lényeges, hogy a stúdió fala ne legyen színes. Szokásos a fehér, vagy a szürke fal. Extrém esetben fekete fal is használható. Fontos, hogy a stúdióhelyiségben legyen megfelelő terhelhetőségű villamos hálózat. Ennek jellemzőit a használt világítóeszközök szabják meg. Érdemes ezt szakemberrel megbeszélni. Jó, ha van a stúdióhoz egy külön biztosíték is.
Legtöbbször mesterséges fényforrásokat használunk. Ezért a fotóműteremnél nem kell nagy ablak. Sokkal fontosabb, hogy a külső fényt ki lehessen zárni, el lehessen sötétíteni. Természetesen lehet az ablak fényében is fotózni, sokszor ez nagyon szép. Lehet a természetes és a mesterséges fényt kombinálni is. Ez azonban összetett fénymérési és expozíciós feladat. Haladóknak ajánlható.
Hátterek
A háttér anyaga lehet papír, műanyag vagy vászon (muszlin). Stúdióban leggyakrabban a 3 méter széles, tekercselt változatokat használjuk. Ezek alkalmasak egy- vagy több modellről készülő egész alakos képekhez. Az ilyen anyagokhoz háttértartók is készülnek. Ezeknek vannak falra erősíthető és mobil változataik.
A háttértartókon egyszerre több tekercs is elhelyezhető. Ezek közül azt engedi le a fotós, amelyiket aktuálisan használni akarja. Így egyszerű és gyors a háttércsere. A mobil változat két állványból és egy keresztrúdból áll. Ez felállítható a műteremben, de külső helyszínre is el lehet vinni.
A nagy méretű hátterek felületüket tekintve többfélék lehetnek. A papír anyagúak általában simák vagy struktúráltak. A vászonhátterek lehetnek foltosak, vagy festettek, nyomtatottak. Ez utóbbi sokféle reális felületet, helyszínt ábrázolhat. Vannak vállalkozók akik a felhasználó saját képéből is nyomtatnak háttereket.
Keretes hátterek
Léteznek kisebb, 1-2 méteres keretes hátterek is modelles fotózáshoz. Ez azt jelenti, hogy a háttér anyaga gyárilag rá van feszítve egy rugalmas keretre. Ez egy állványra helyezve használható. Szükség esetén összecsukható, így könnyen szállítható. Külső helyszíneknél nagyon praktikus. Hátránya, hogy az 1-2 méteres mérete miatt korlátozottan használható.
Tárgyfotózáshoz kisebb méretű háttereket készítenek. Anyagukat és felületüket tekintve ezek is a leírtaknak megfelelőek. Tárgyfotóhoz ezeken kívül nagyon sokféle anyag használható. Nyitott szemmel járva az ipari vagy háztartási célú tárgyak között is találhatunk megfelelőket.
Tárgyasztal
Tárgyak fényképezéséhez szükséges valamilyen tárgyasztal. Sokszor megfelel a célnak egy egyszerű fa asztal is. Fontos, hogy stabil legyen. Előnyös, ha a lábak és az asztallap nincs egybeépítve. Így használaton kívül szétszedve, kis helyen elfér. Lehet készen kapni professzionális asztalokat. Mindenki beszerezhet magának igényeinek és pénztárcájának megfelelőt.
Az egyszerű megoldásoknál is előny, ha szabályozható az asztallap magassága. A tárgyasztalhoz szükséges egy háttértartó megoldás is. Ezen helyezzük el a tárfotózáshoz használt kisebb méretű háttereket. Ez sokszor nincs összeépítve az asztallal. Előnyös, ha elmozdítható, emelhető.
Világítás
A világításnál az eső kérdés, hogy állandó fényt vagy vakufényt használjunk. Mind a két megoldásnak vannak előnyei és hátrányai. Lámpák alatt a korszerű LED fényforrásokat értem. Régebben széles körben alkalmaztunk jódhalogén izzókat. Ezek azonban egyre kevésbé használatosak. A gyakorlat azt mutatja, hogy lámpákat elsősorban videózáshoz alkalmazzák. Fényképezéshez számos előnye miatt főként villanófényt használunk.