Stúdió: Bemutató (ingyenes)
A stúdióvakuk hálózati áramfelvétele lökésszerű. Alaphelyzetben csak a modellfény fogyasztja az áramot. A villantás utáni 1-2 másodpercig töltődik a kondenzátor. Ilyenkor viszonylag nagy áramerősséget igényel. Ennek mértéke a fényteljesítménytől és a töltés időtartamától függ. A lassabban töltődő eszközök kevésbé terhelik a hálózatot. Több vakufejnél a terhelés összeadódik. Ezért szükséges, hogy a műterem elektromos hálózatához megfelelő biztosíték legyen.
Milyen erős vakukra van szükség? Itt fokozottan érvényes, hogy nem a mennyiség, hanem a minőség számít. A világítás kialakítása és a fényformálók fontosabbak, mint a fények intenzitása. A stúdióvakuk fényének erősségét wattsszekundumban (Ws) szokták megadni. Mekkora fényre van szükség? Általános célokra, kis helyiségben, bőven elegendő a 200-300 Ws. Nagyobb helyiségben, többféle fényformálóval megfelelőbb a 400 Ws. Az 500 Ws teljesítmény már jelentős tartalékot is ad. Ennél erősebb fényre főként nagy terek bevilágításához van szükség. A kisebb teljesítmény előnye a kisebb tömeg és áramfelvétel. Ez utóbbi akkor lehet hasznos, ha idegen helyen is használjuk a vakut.
Fényformálók
Ez egy olyan tál alakú eszköz, aminek fehér a belső felülete. Középen a fényforrás előtt van egy felület, ami nem engedi a fényt közvetlenül a témára. jellemzően 30-60 cm ármérőjű. Használhatjuk önmagában, méhsejt ráccsal vagy diffúzorral. Ennek megfelelően különböző jellegű fényt kapunk. Portréhoz és tárgyfotóhoz is gyakran használják. A méhsejt rácsos változat Jellegzetessége, hogy fénye nem szóródik szét nagy felületre. Csak egy viszonylag kis körben érvényesül. Ezért a téma kiemelésére is szoktuk alkalmazni. Diffúzorral sokkal lágyabb a fénye. Olyan, mint egy kis szoftbox.
Tippek egyszerű, olcsó házi vakustúdió összeállításához, rendszervakuval.
Műtermi vakustúdiót a fényképezőgépekhez készített kisvakukból, más néven a rendszervakukból is kialakíthatunk. Ez nagyon sokféle lehet. Készíthetünk olcsó, egyszerű összeállítást, és felépíthetünk összetett, professzionális jellegű stúdiót. Ez főként attól függ, hogy mire szeretnénk használni a felszerelést, de természetesen pénztárca kérdése is. Itt bemutatom azokat az alapvető kiegészítőket, amelyek a rendszervakuk stúdiós használatához szükségesek.
Természetesen itt is a fényforrások jelentik az összeállítás alapját. Előnyös, ha ezek rendszervakuk, azaz szinkronizálás és vezérlés szempontjából együttműködnek a fényképezőgéppel. De ez nem feltétlenül lényeges. Sok esetben a legegyszerűbb és legmegbízhatóbb megoldás a villanók manuális üzemmódja. Ebben az esetben a villanás fényének erősségét kézzel állítjuk be. A munka közben ezt semmi nem befolyásolja, nem változtatja meg. A manuális üzemmódhoz nem szükséges rendszervaku. Sokszor, régebbi típusú villanók is megfelelnek ehhez. A lényeg, hogy lehessen szabályozni kézzel a teljesítményt. Az ilyen készülékek a használt eszközök piacán nagyon olcsón beszerezhetők. Fontosabb szempont a villanó teljesítménye, azaz a kulcsszáma. Itt ismét az a fő kérdés, hogy mire használjuk a felszerelést. Közelre, tárgyak fotózásához megfelel a kisebb teljesítmény, portrézáshoz, már nagyobb fényerő szükséges. Nagyobb távolságból, vagy szabadban, a meglévő fény mellé erős vakuk kellenek. Az a tapasztalatom, hogy a 40-46 kulcsszám mindenképpen indokolt. Erősnek itt a 60-as értéket tekinthetjük.
Ha megvan a stúdiónk, próbáljuk ki a legfontosabb alapvilágításokat. A videó bemutat 10 műtermi portréfotó alapvilágítást. Ezek az egyszerű sémák a legtöbb portré feladatnál hasznos lehetőségek. Az itt lévő videóban részleteket látunk a lecke videójából.