Felmerül a kérdés, hogy hány fényforrásra van szükség. Ez eléggé változó. Függ a motívumtól és a világítás stílusától. Ez sokszor nem technikai, hanem inkább esztétikai, szemléleti kérdés. Már egy fényforrással is ki lehet alakítani karakteres világítást.
Kettővel már egy kicsit többet. Alapesetben, a stúdió takarékos felszereléséhez megfelelő két fej és egy vagy két derítőlap. A vakukhoz előnyös a többféle fényformáló. Ezzel már lehet variálni a világítást.
A sokoldalúbb, igényes vakustúdió három fejből és két derítőlapból áll. Ez már legtöbb szokásos világításhoz elegendő. Sok műteremben nincs is több.
Vannak olyan helyzetek, amikor a fő témán kívül külön megvilágítjuk a hátteret is. Ez még plusz egy vagy két fényforrást igényel. Persze lehet fejleszteni az eszközöket sokáig. A fényt kibocsátó forrásokon kívül fontos szerepet kapnak a világítás alakításában a derítőlapok is.
A videó bemutat 10 műtermi portréfotó alapvilágítást. Ezek az egyszerű sémák a legtöbb portré feladatnál hasznos lehetőségek.
m-m-m-m-m-
Milyen hagyományos világításokat alkalmaznak a fényképészetben a portrékhoz? Milyen szakkifejezések tartoznak ezekhez? Hogyan kell beállítani a fényeket? Ebben a videóban sorra vesszük a fényképészet hagyományos világítási sémáit. Ezek a fotós OKJ vizsgának is részét lépezik.